Katusetööd

Paigaldame või renoveerime Su maja katuse, olenemata sellest, kas tegemist on eramu, kortermaja või ärihoonega. Koostame Sulle katusetööde plaani ja viime selle ellu. Meie paigaldatud katus kestab kindlalt kümneid aastaid.

Allpool saad lugeda, kuidas täpselt katuse ehitame.

Vaata ka meie tehtud töid

Katusetööd

Katus on maja kõige olulisem osa – “viies fassaad”, nagu erialamehed ütlevad. Seetõttu on oluline, et Sinu katuse paneksid oskajad meistrimehed. Korralikult pandud katus kestab kaua ning pikendab ka maja eluiga. Hea katus hoiab kokku hoone korrashoiule tehtavaid kulusid. 

Meie paigaldame igat tüüpi kauakestvaid ja vettpidavaid katuseid nii Sinu eramule, kortermajale kui ka ärihoonele. Oskame püstitada ja taastada kivi-, plekk-, puit-, plaat- ja rullmaterjalkatuseid ning looduslikest materjalidest katuseid. Siit saad lugeda, mida selleks ette võtame: planeerimine, ettevalmistus.

Katusematerjalid

Katusematerjali valikust sõltub suuresti Sinu hoone katuse eluiga. Vastupidavaimad katusematerjalid püsivad korras isegi kuni sada aastat ning sellise katuse all võivad rahus toimetada ka Sinu laste lapsed. 

Me tegeleme peaaegu igat sorti katusematerjalidega. Soovi korral katame Sinu maja kivi- või plekk-katusega ning lamekatustele paigaldame rõõmuga ülimalt vastupidavaid ja efektiivseid rullmaterjale. Kui soovid aga näiteks oma maamajale eksklusiivsemat looduslikust materjalist katust, saame ka sellega hakkama. 

Võta meiega katuse teemadel ühendust. Räägime asja läbi ja leiame lahenduse.

Katusetööd, millega saame teile abiks olla
Planeerime ja ehitame uue katuse
planeerimine-ja-ettevalmistus

Katusetööde alustamiseks, tuleb need aga enne põhjalikult ette planeerida. Vana katuse puhul vaatame esmalt üle olemasolevate katusekonstruktsioonide seisukorra. Piisavalt tugevatele sarikatele ja puitkonstruktsioonidele saame ehitada uue katuse. Ajast räsitud katusekonstruktsioonid tuleb aga lammutada ja utiliseerida.

Uue katuse panemiseks koostame vajadusel ehitusprojekti, millest lähtuvalt katust ehitama hakkame. Sinuga koos selgitame välja, millist katusetüüpi ja materjale vajad ning seejärel loome katusetüübile sobiva kandekonstruktsiooni - paneme püsti sarikad ja puitkonstruktsiooni ning paigaldame roovituse.

Soojustame ja ventileerime katuse
soojustamine-ja-ventileerimine

Sinu maja küttekulude kontrolli all hoidmiseks ja amortiseerumise vältimiseks on vaja katus ka õigesti soojustada. Vastasel juhul kannatavad katuse piirde- ja kandetarindid. Katuse soojustusmaterjalid peavad olema vee- ja niiskuskindlad, kuna muidu oleks see liialt soojusjuhtiv. Mida rohkem soojust Sinu katuse kaudu välja õhkab, seda võimsamad ja ohtlikumad on räästasse tekkivad südatalvised jääpurikad.

Sinu maja suurim vaenlane on aga niiskus. Üleliigse niiskuse vältimiseks paneme Sinu katuse korralikult hingama. Seadasi ventileerub Sinu maja katuse alt liigne niiskus välja. Niiskuse eest kaitsmiseks varustame Su katuse ka vajalike tihenditega. Tihendame katuse ja korstna ühenduskohad ja muud läbiviigud. Samuti tihendame katuse ventilatsiooni, katuseakenad ning seinte ja katuse liitekohad.

 

Paigaldame vihmaveesüsteemi
vihmaveesusteem

Juhime Sinu katusele langeva vihmavee majast piisavalt kaugele, et rennist voolav vihmavesi vundamenti ei kahjustaks. Kuna iga katus on erinev, loome ka igale majale selle eripäradest ja vajadustest lähtuva vihmaveerennide ning -torude süsteemi. Lisaks võimalikult efektiivsele veejuhtimisele peavad vihmaveesüsteemi detailid asuma ka maja väljanägemise osas loomulikes kohtades.

Määrame lumetõkete, käigusildade ja katuseakende asukohad
lumetoke-kaigusillad-katuseaknad

Lumetõkkeid kasutatakse sellistes kohtades, kus lume kukkumine katuselt võib põhjustada õnnetusi või kui lume katuselt allakukkumist on vaja mõnel muul põhjusel takistada. Õige lumetõkete valik sõltub katuse põhikonstruktsioonist, kaldest ja pikkusest ning samuti katusematerjalist. Meie valime sõltuvalt Sinu katusele välja sobiva lumetõkke ja paigaldame selle.

Katusel liikumiseks tuleks kasutada alati abivahendeid. Selleks paigaldame Sinu katusele vajalikud käigusillad, julgestusroopad ja trossid. Samuti tuleks Sinu katusele paigaldada ka katuseredel.

Vajadusel paigaldame Sinu katusele ka luugi. Luuki saad kasutada nii katusele pääsemiseks ning evakuatsiooniks. Kuna luugi jaoks on katusekatet vaja lõhkuda pea sama palju kui korstna tarvis, tuleks ka luuk paigaldada võimalikult katuseharja lähedale. Peaasi, et luugile pääseks ligi ka majast seest.

Nii katuseluuk kui redel aitavad katusele pääseda. Täpset olukorda tundmata on lausa võimatu hinnata, kumb variant on parem. Arvata võib, et madala kaldega katuste puhul on sobivam luuk ja järsema kalde puhul redel, ent kõik sõltub konkreetsest situatsioonist ning majaomaniku maitsest ja harjumustest.

Värvime katuse
katuse-värvimine

Kõige tihedamini vajavad värvimist plekk-katused. Kusjuures - suuremalt jaolt sõltub katuse eluiga just katusevärvi seisukorrast ja sellele tekkinud roostest või samblast. Selleks on mõistlik aastas vähemalt korra katus üle käia ja vajalikud parandused ja tööd ära teha. Ka selle eest oskame hoolitseda meie.

Enne katuse värvimist teeme kindlaks, millise värviga on katus eelnevalt värvitud ja värvimistöödega alustamiseks tuleb katus sellest puhastada. Eemaldame katusele kogunenud oksa- ja leheprahi ning tekkinud sambla. Seejärel eemaldame vana värvi, peseme, loputame ja kuivatame katuse. Siis krundime ning värvime kahe kihi katusevärviga. Sobiva värvitüübi ja toonivaliku saame otsustada aga sõltuvalt katusetüüübist, ilmastikumõjudest ja loomulikult Sinu soovidest.

KATUSEMATERJALID > Kivikatused
kivikatused

Kivikatus eeldab vähemalt kümnekraadist katusekallet. Väiksema kalde puhul, tuleks mõelda plekk-katusele, sest kivi korral ei pruugi kulutused veepidavuse saavutamiseks ära tasuda. Kivikatuste katusekivisid on saada kahest materjalist - kas savist või betoonist.

Betoonkivi on täpsema kujuga ja reeglina ka soodsam valik. Savikivi on mõnevõrra kallim, ent jällegi kestvam. Savikivi peab paremini vastu nii UV-kiirgusele kui ka loodusele ning sellesse on muuhulgas ka samblal raskem juuri ajada. Reeglina soovitame kivikatuse materjaliks just savist katusekive.

KATUSEMATERJALID > Plekk-katused
plekk-katused

Profiilplekk

Profiilplekist katus sobib suurepäraselt lihtsamate katuste jaoks. See valmistatakse 0,45 - 0,7 mm paksusest tsingi ja spetsiaalse värviga kaetud terasplekist. Profiilplekist katusega on võimalik katta kuni 10 kraadise kaldega katuseid. Küll aga on profiilkatuse plussideks kiire paigaldus ja soodne hind.

Valtsplekk

Teistest katetest kergema valtspleki paigaldamiseks läheb tarvis tihedamat roovitust ja tuulekindlat kinnitust. Eriti tihedad peavad olema räästakinnitused. Tänapäevased valtsplekk-katused on valmistatud kahekordse valtsiga ning on 0,45 - 0,6 mm paksused. Võrreldes ühekordse valtsiga hoiab see vee katuse alt kindlalt eemal.

Korralikult hooldatud valtskatus peab vastu ligi sajandi.

KATUSEMATERJALID > Lamekatused
lamekatused

Lamekatuse soojustuse võime paigaldada nii katuse alla kui peale. Kui soojustus on katuse peal, tuleb see teha veekindlaks ja ballastiga katuse külge kinnitada. Vastasel juhul katuse soojuspidavus kaob ning soojustus võib tuulega katuselt minema lennata või suurema vee puhul ujuma hakata.

Samuti tuleb lamekatus korralikult ventileerida. See tähendab, et välisõhk peab katuse alt õhutussoonte kaudu läbi käima. Valesti ventileeritud katus ei ole kuigi vastupidav, kuna selle pind ei lase kondensveel välja aurata. Katte alla jäänud kondensvesi mullitab katuse üles ning katuse alla lõksu jäänud niiskus rikub katusekonstruktsioonid. Samuti mõjub katusealune niiskus maja siseviimistlusele. Välise soojustusega katusel pole aga tuulutuslahendust tarvis, kuna see on aasta läbi ühtlases toatemperatuuris.

Lamekatuse paigaldamine on küllaltki keeruline protseduur ja vajab pikka paigaldamiskogemust. Materjal kinnitatakse katusele mehaaniliselt ning selleks kasutatakse soojapuhureid. Meil on need kogemused olemas ning saame vajadusel Sinu lamekatuse paigaldamisega suurepäraselt hakkama ka südatalvel.

PVC

Lamekatuste puhul kasutame kattematerjalina kõige parema meelega just PVC katet, kuna see on ülimalt vastupidav. PVC kattematerjali hinnatakse tavapärasest bituumenrullmaterjalist suisa kaks korda tugevamaks. Lisaks vastupidavusele ei vaja PVC kate üldjuhul ka eraldi ventilatsioonisüsteemi, mis tähendab omakorda kokkuhoidu ehituskuludelt. Reeglina peab seda tüüpi katus vastu vähemalt 15 aastat ning tasub end ära juba 5 aastaga. Kui katus peakski mõnest kohast järele andma, pole tarvis korraga tervet katust välja vahetada. PVC katuse saame lihtsa vaevaga ka paigata.

SBS

Lamekatustele paigaldame rõõmuga ka SBS katusematerjali. See koosneb mitmest kihist - kivisillutisest, modifitseeritud bituumenist, tugikangast ja alumisest kaitsekihist. Kivisillutis kaitseb materjali UV-kiirguse ja väiksemate vigastuste eest, modifitseeritud bituumen teeb selle elastseks, tugikangast sõltub katte tugevus ning moodsama SBS-katte aluskiht tagab materjali parema nakkumise katusepinna külge.